Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2016 рік

Коментар Національного банку України щодо рівня інфляції у січні 2016 року

09.02.2016

прес-реліз

 

У січні 2016 року споживча інфляція становила 0.9% порівняно з груднем 2015 року. У річному вимірі вона сповільнилася до 40.3% порівняно з 43.3% на місяць раніше.

 

Опубліковані Державною службою статистики України дані були близькими до оцінок Національного банку України (1.1% у січні до попереднього місяця). Розвиток інфляційних процесів у січні значною мірою відповідав прогнозованій Національним банком траєкторії уповільнення споживчої інфляції до 12% на кінець 2016 року.

 

Основне відхилення від очікуваних значень спостерігалося за показником базової інфляції. Показник базової інфляції відрізняється від загальної тим, що відображає зміну цін без урахування товарів та послуг, коливання цін яких суттєво залежать від чинників, що лежать поза межами впливу монетарної політики. Зокрема до таких належать окремі сирі продукти (наприклад, овочі, фрукти, яйця), паливо, а також товари та послуги, що регулюються адміністративно. 

 

У січні рівень базової інфляції не змінився порівняно з груднем 2015 року, тоді як Національний банк очікував його зростання на 0.7%.

 

Різниця пояснюється більшим, ніж очікувалося, зниженням цін на одяг та взуття (на 4.4% порівняно з груднем). Це компенсувало очікуване помірне підвищення цін на інші складові базової інфляції, які переважно імпортуються, через посилення волатильності обмінного курсу гривні. Зокрема, цін на побутову техніку, фармацевтичну продукцію, аудіотехніку, фотоапаратуру та обладнання для оброблення інформації. Як наслідок, уповільнення базової інфляції в річному вимірі (до 31.3%) відбувається дещо швидше, ніж згідно поточного прогнозу.

 

Рівень небазової інфляції (1.8%) був близьким до оцінок Національного банку.

 

Головним чином цей рівень був забезпечений подорожчання сирих продуктів харчування (на 3.5% порівняно з груднем). Очікувано продовжували зростати ціни на молоко та молочні продукти через зниження поголів’я великої рогатої худоби та підвищення попиту на тлі розширення експортних можливостей. Сезонно дорожчали яйця та овочі. Також прогнозовано збільшилися ціни на імпортовані фрукти та овочі, у тому числі через курсовий чинник. 

 

Очікуваним було і зниження цін на паливо на внутрішньому ринку (на 1.3% до попереднього місяця) на тлі подальшого здешевленням нафти на світових ринках, а також регулятивних ініціатив уряду.

 

Ціни та тарифи, що регулюються адміністративно, як і очікувалося, у січні майже не змінилися (зросли на 0.1% порівняно з груднем). Зокрема, продовжилося падіння цін на тютюнові вироби (на 3.4%) завдяки зниженню цін окремими виробниками. Це компенсувалося зростанням адміністративно регульованих цін на інші товари та послуги, у тому числі на  алкогольні напої та хліб, а також окремі житлово-комунальні послуги.


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   09.02.2016