Українська | English

Головна » Банкноти та монети » Банкноти » Пам’ятні банкноти

20 гривень зразка 2016 року

 

Національний банк України 1 вересня 2016 року ввів у обіг пам’ятні банкноти номінальною вартістю 20 гривень, присвячені 160-річчю від дня народження видатного українського письменника Івана Франка.


Для виготовлення цієї пам’ятної банкноти вперше була застосована інноваційна технологія – папір для банкноти було вироблено із додаванням волокон українського льону.


Донедавна паперова основа української гривні на 100% складалася з бавовни (не із деревинної целюлози, як більша частина паперів широкого вжитку, а із бавовняного волокна).


Лише у 2016 році було вирішено використати український льон у процесі виготовлення банкнотного паперу. Адже властивості волокон льону в силу структурних особливостей їх анатомічної будови, хімічного складу і високого ступеню полімеризації виявляють перевагу в забезпеченні механічної міцності паперу-основи.


Ідея використання альтернативи бавовни у виготовленні грошей – оригінальна, проте – не унікальна. Це відома у банківській індустрії практика. Наприклад, траплялися випадки застосування для виготовлення грошей волокон рисової соломи або манільської пеньки – рослини сімейства бананових. Актуальний приклад тривалого успішного застосування волокон того ж льону належить до виробництва паперової основи для доларів США.


Часткове заміщення імпортованої бавовняної сировини на українську лляну в композиції паперу не тільки підвищило міцність та зносостійкість сучасних банкнот гривні на 5 – 10%, а й знизило вартість виготовлення грошей, адже вартість вітчизняної лляної сировини дещо нижча від імпортованого бавовняного волокна. Проект реалізується без капіталовкладень. Натомість, це дає можливість підтримати національного товаровиробника та сприяти створенню нових робочих місць в Україні.


Національний банк розробляв цю банкноту з метою вдосконалення технології виготовлення грошових знаків національної валюти України та елементів їх захисту. Працюючи над її створенням, було втілено найсучасніші інноваційні технології як у дизайні, так і у системі захисту.


На банкноті також запроваджено такі сучасні оптично-змінні елементи захисту:

– "віконна" захисна стрічка RAPID шириною 6 мм з ефектом руху фонових зображень;

– елемент SPARK, що поступово змінює колір при зміні кута нахилу банкноти.

 

Основне зображення лицьового боку банкноти – портрет Івана Франка.


Основне зображення зворотного боку банкноти – будівля Львівського оперного театру.


Розмір банкноти – (69х130) мм.

 

Дата введення в обіг: 01.09.2016


 

50 гривень зразка 2004 року

 

 

На лицьовому боці банкноти спеціальною фарбою надруковано напис “НБУ 20 років”. Під час розглядання банкноти під різними кутами зору колір напису змінюється із золотистого на зелений. 

 

Дата введення в обіг: 05.10.2011 

 

  На початок сторінки