Міжнародні резерви України у листопаді зросли на 0,5 млрд дол. США
Національний банк оприлюднює інформацію з питань організації статистичної звітності, що подається до Національного банку, а саме: нормативно-правові акти Національного банку щодо порядку складання та подання файлів з показниками статистичної звітності, проекти документів для обговорення, відповіді на питання, роз’яснення щодо організації статистичної звітності тощо.
Інформація структурована за розділами, які містять:
"Регулюючі документи" – інформацію щодо діючих редакції Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України та Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України в умовах особливого періоду.
"Проекти документів" – матеріали щодо проектів змін до Правил організації статистичної звітності, що винесено для публічного обговорення.
"Реєстр показників статистичної звітності" – реєстр звітних показників відповідно до Правил організації статистичної звітності, що подаються до Національного банку, затверджених постановою Правління НБУ від 13.11.2018 № 120 (зі змінами) та включає описи показників та контролів до цих показників, довідники для формування показників із переліком метрик (вимірів), описом параметрів (можливих розрізів інформації), та некласифікованих реквізитів показників, а також xsd-схеми звітних файлів.
"Календар подання статистичної звітності" – графік подання файлів статистичної звітності з визначенням дати та часу їх подання відповідно до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України.
"Повідомлення" – роз’яснення фахівців Національного банку щодо організації статистичної звітності.
Яку статистичну звітність збирає Національний банк України, та яку статистичну інформацію він публікує?
Загальні вимоги до складання статистичної звітності, порядок її підписання та подання до Національного банку визначені Правилами організації статистичної звітності, затвердженими і постановою Правління Національного банку України від 13.11.2018 № 120 (далі – Правила).
Дані подаються до Національного банку з різною періодичністю: щоденно, щодекадно, щомісячно, щоквартально, щопівроку, щорічно та за запитом.
Вони використовуються для забезпечення виконання регулятивних, наглядових функцій, валютного регулювання і нагляду відповідно до законодавства України.
На базі отриманої інформації регулятор складає:
- грошово-кредитну та фінансову статистику, банківську статистичну інформацію;
- статистику платіжного балансу, міжнародної інвестиційної позиції, зовнішнього боргу.
Інформація, яка є публічною, розміщується на сайті Національного банку.
Хто подає статистичну звітність до Національного банку України?
Національний банк отримує статистичну звітність від:
- банків України та філій іноземних банків в Україні;
- небанківських установ-резидентів, небанківських фінансових установ-резидентів, які є платіжними організаціями або членами платіжних систем, операторів послуг платіжної інфраструктури;
- небанківських фінансових установ, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій або генеральну ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій (отриману до набрання чинності Закону України “Про валюту і валютні операції”);
- небанківських фінансових установ, підприємств, організацій, фізичних осіб-підприємців, які мають рахунки, відкриті за межами України. Але це не стосується дипломатичних, консульських, торговельних та інших офіційних представництв України за кордоном, а також відокремлених структурних підрозділів резидентів;
- операторів поштового зв’язку.
Як складається і подається статистична звітність?
Постачальники статистичної звітності складають звітність та подають її до Національного банку у вигляді файлів за електронним підписом уповноваженої особи, визначеної згідно з Правилами.
Вимоги до порядку її формування визначені Правилами. Детальна інформація про ідентифікатори та назви показників, метрики, одиниці виміру, параметри, рівень консолідації, некласифіковані реквізити показників, посилання на законодавчі акти, правила та особливості формування показників, номери файлів, періодичність та строки подання, респондентів та опис процедури перевірки даних міститься в Реєстрі показників, який розміщений на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
Респонденти подають показники статистичної звітності у файлах у форматах XML та JSON.
Як перевіряються дані статистичної звітності на відповідність вимогам Національного банку України?
Є три рівні перевірки даних файлів з показниками статистичної звітності на відповідність вимогам, установленим Національним банком:
- первинний – технологічний контроль, перевірка, чи правильно структуровані дані. Здійснюється респондентом, який подає інформацію, та Національним банком;
- вторинний – контроль, який здійснюється Національним банком під час приймання файла з показниками статистичної звітності;
- експертний – контроль якості отриманих статистичних даних, їх цілісності, достовірності, узгодженості в часі, сумісності з даними інших джерел інформації, відповідності вимогам міжнародних стандартів статистики. Цей контроль здійснюють структурні підрозділи НБУ для визначення необхідності внесення змін у файли з даними.
Описи первинного та вторинного контролів для кожного файлу з даними статистичної звітності розміщено на сторінці Реєстру показників.
Якщо у Національного банку є зауваження до показників за результатами контролю, респондент зобов’язаний надати пояснення на запит НБУ.
У разі виявлення респондентом або Національним банком помилок у даних статистичної звітності, респондент може здійснити заміну файлу з показниками: до настання строку, який установлений в колонці 5 додатка 6 Правил – самостійно, після визначеного строку – за дозволом Національного банку.